Największy wpływ na świat będą miały dwa czynniki: dalszy rozwój obwodów komputerowych oraz sztuczna komputerowa inteligencja.

W czasie mojej pierwszej wizyty w dżungli amazońskiej, będąc pod wrażeniem stanu wojennego w Polsce, w grudniu 1981 roku napisałem płomienny tekst na temat niebezpieczeństwa wojny atomowej między USA i Rosją. 

Uzasadniłem to zagrożenie szybkim wzrostem ilości atomowych rakiet w obu mocarstwach. Tak dynamiczny przyrost systemów według funkcji tangent (f(x)=a \tan\big(b(x-h)\big)+k), w naturze grozi destrukcyjnym załamaniem.
 
W 1981 roku już było znane prawo Moore w odniesieniu do ilości tranzystorów w zintegrowanych obwodach komputerowych, gdzie ich ilość podwajała się co dwa lata. Był to błyskawiczny wzrost. Podobnie szybko zwiększala sie ilość głowic atomowych, a to z kolei stawało się bardzo niebezpieczne. 
 
W 1986 roku przyjechało do mojego domu w Toronto dwoje konsultantów politycznych ze stołecznej Ottawy, którym przekazałem kopię wyżej wspmnianego tekstu. 
 
W związku z tym nie byłem zaskoczony, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan i Sekretarz Generalny KC KPZR, a później prezydent Związku Radzieckiego, Michał Gorbaczow podpisali porozumienie w grudniu 1987 roku w celu znacznego ilościowego ograniczenia budowy rakiet atomowych. 
 
Niestety nowoczesne technologie znacznie ulepszyły możliwości rażenia tą bronią nawet przy mniejszej ilości jej użycia. A więc osiągnięto ten sam efekt.
 
 Będąc w biznesie komputerowych of 1975 roku, przewidziałem przyszłość świata z dominacją ludzi wspomaganych szybkimi komputerami. Stało się tak dlatego, że ludzki mózg posiada zdolności emocjonalne, intuicyjne i twórcze, ale często zawodzi go pamięć. Natomiast komputer znajduje dane szybko i niezawodnie. To, dlatego wyszukiwacze danych w Internecie są tak popularne. Zdecydowanie, dlatego komputery przyczyniły się do szybkiego rozwoju ludzkich wynalazków i technologii.
 
W przyszłości, w mojej ocenie największy wpływ na nadchodzącą ewolucję świata będą miały dwa czynniki: dalszy rozwój obwodów komputerowych oraz sztuczna komputerowa inteligencja.
Ludzie z natury są leniwi i lubią być wspomagani technologią, która nie wymaga   zbyt wielkiej edukacji, czy też wytężonego myślenia, a jednoczesnie jest użyteczna w codziennym życiu. Przykładem tego jest rozwój technologii GPS, gdzie każdy w swoim inteligentnym telefonie ma mapę w ręku.
 Dlatego dobrze jest teraz zainwestować w firmy produkujące inteligentne czipy, czyli obwody scalone.
 
Sztuczna inteligencja, która jest jeszcze w powijakach, ale w szybkim wyścigu między Chinami i USA, w przyszłości całkowicie zmieni świat. Może dojść do  tego, że przejmie polityczną kontrolę i będzie rządzić światem. Docelowo pragnieniem firm pracujących nad rozwojem sztucznej inteligencji (AI) jest posiadanie przez odpowiednio zaprogramowany komputer swojej „duszy”, a więc udoskonalonej kopii ludzkiego mózgu. Ta technologia ze względu na koszt będzie dostępna tylko dla rządowej administracji, wojska i dużych korporacji. Przeciętny obywatel szybko może stać się jej ofiarą.
 
Na koniec tego tekstu dodam, że nie możemy liczyć na pomoc żadnych obcych cywilizacji, bo ich nie ma. My, ludzie jesteśmy sami na tym świecie i od nas zależy jego przyszłość, czy może od zachcianek sztucznej inteligencji?